חברת הסטארטאפ Optimove מפעילה אלגוריתם מבוסס בינה מלאכותית ולמידת מכונה כדי לסייע לחברות ההימורים אונליין לזהות מהמרים המפתחים מאפייני התנהגות המצביעים על בעיית הימורים פוטנציאלית. מהמרים המפתחים התמכרות להימורים עלולים לספוג הפסדים כלכליים שאין הם יכולים לעמוד בהם, עד כדי פשיטת רגל, בנוסף לנזק הנפשי שעלול להיגרם לעצמם ולמשפחותיהם.

המערכת של אופטימוב אומנה לזהות דפוסי התנהגות שאופיינים למהמרים בסיכון מתוך מיליוני פעולות שמבצעים המהמרים, וזאת על פי ניתוח ולמידה של מידע ונתונים היסטוריים. ההתנהלות האופיינית למהמרים בסיכון כוללת "רדיפה אחר הפסדים", כלומר הפקדת כסף חדש בניסיון לייצר רווחים שיכסו על הפסדים שצברו, בילוי זמן ממושך מדי באתר ההימורים, השעות שבהם מתבצעים ההימורים ביום או בלילה וביצוע הימורים גדולים, ביחס לפרופיל הספציפי של המשתמש. 

המודל עבר אימון והכשרה שמאפשרת לו להעניק לכל משתמש דרוג על פי מידת הסיכון, ועל פי מידת הסיכון לשנות את הרכב המסרים השיווקים שהם מקבלים. במקום מסרים קידומיים גרידא, מהמרים אלה יקבלו מסרים ממוקדים שיעודדו אותם לקחת הפסקה, להפחית את סכום המשחק או לקבל עזרה. במקביל, המערכת מעדכנת את חברת ההימורים כדי שיעניקו לשחקן או השחקנית תשומת לב מיוחדת ויבחנו אם יש צורך בהתערבות. המערכת משמשת כיום חברות משחקים גדולות בעולם בהן BetMGM, Penn National Gaming ו-Rush Street Interactive. 

"מעקב אנושי אחר התנהלות מהמרים וזיהוי מקרי סיכון מצריך כוח אדם רב והכשרה ממושכת ואין אפשרות מעשית לעשות זאת," אומר יונתן ענבר, דירקטור שירותים אסטרטגיים באופטימוב. "בנוסף, אנשים שיעסקו בכך יסבלו מהטיות אנושיות בהחלטותיהם. חברות מסוימות משתמשות בשיטות מיושנות כמו שאלוני הערכה עצמית, שאף אחד לא יכול למלא באוביקטיביות. האלגוריתם שפיתחנו אוסף נתונים ממקורות רבים, כולל עסקאות קודמות, משחקים שהמהמר מתמקד בהם, ניתוח אינטראקציות עם שירות הלקוחות ועוד. חובה להכיר את האדם הספציפי, מאחר וסכום הימורים שיכול להיות משמעותי וגורלי עבור אדם אחד, יכול להיות זניח למהמר בעל אמצעים."

– עקבו אחרינו : חדשות טכנולוגיה TechZ

"הפלטפורמה שלנו היא מענה לצורך של חברות ההימורים לשמור על המהמרים, הן בשל הדרישות הרגולטוריות והן בשל רצונן לשמור על לקוחותיהם לטווח ארוך," אומר ענבר. "מהמר שקורס כלכלית יוצא מהמשחק, תרתי משמע. אירועים כאלו יוצרים שם רע לענף ואימפקט שלילי בעולם, דבר שאיש לא רוצה בו. כיום אין די בחתימה פורמלית של מהמרים על טפסי ויתור משפטיים בעת ההרשמה לאתר ויש צורך בצעדים מעשיים לזהות ולטפל במקרי סיכון".

עוד הוסיף ענבר כי "חלק מהתקנות בתחום ההימורים נחקקו לפני 100 שנים ולא נותנות מענה לעידן הטכנולוגי. האלגוריתם בעצמו לא מקבל החלטות, הוא כלי עזר חכם ומתקדם המספק המלצות ודרכי פעולה למנהלי האתר."

החברה נוסדה בשנת 2009 על ידי פיני יקואל, המשמש מנכ"ל ומונה כיום 440 עובדים במרכז הפיתוח בישראל ובמשרדים בארה"ב ובאירופה.

חדשות טכנולוגיה, בינה מלאכותית, סייבר ועוד - מור בסן

תפריט נגישות