בימים אלו של מלחמת "חרבות ברזל", ישנם דיווחים ברשתות החברתיות על ניסיונות שונים של תקיפות סייבר כנגד בתים חכמים, במסגרתם מתלוננים בעלי בתים חכמים על פעולות שונות שקורות בבית ללא פעולה, כגון תריסים ואורות שנדלקים ונכבים בכוחות עצמם, ופעולות שונות.

אבטחת המידע היא גורם הכרחי בשמירת הפרטיות והבטחון בבית החכם. בימים אלו, כשטכנולוגיה כבר החלה להיכנס לחלקים רבים מהחיים שלנו, כולל בתים חכמים, עולם הסייבר מהווה איום מתמיד. פרצה למערכות החכמות בבית יכולה לפגוע במכשירים, לחשוף פרטיות אישית ולעיתים אף ליצור פעולות לא רצוניות בבית.

"פריצה למכשירי אבטחה ביתיים מהווה סיכון כשחלק מהמכשירים הללו כוללים מצלמות אבטחה במעגל סגור, מוניטורים לתינוקות ומכשירים אחרים שהופכים לחלק הולך וגדל מהבית החכם. למרות שהם תוכננו במטרה להגן על המשפחות שלנו, הם יכולים להיפרץ ע״י תוקפי סייבר" אמר אלכס ויטוחנובסקי, מנהל מוצרים בחברת אבטחת המידע ESET.

האקרים עלולים לבצע את הפריצה באמצעות ניצול פרצות אבטחה, אך גם פשוט באמצעות ניחוש של הסיסמאות או באמצעות מתקפת ״פריצה בכוח״ (Bruteforce) במסגרתה תוקפים מנסים סיסמאות שונות, בחלק מהמקרים מדובר בסיסמאות שכבר נחשפו בעבר, הם עושים זאת באמצעות תוכנה אוטומטית בתקווה שהסיסמאות האלה הוגדרו גם במכשיר אליו מנסים לפרוץ.

יש לציין כי קיימים מנועי החיפוש שבהם משתמשים התוקפים, אשר יכולים לאתר מכשירים מחוברים לאינטרנט לפי פרמטרים שונים כמו מדינה, עיר, ואפילו מוצרים כמו לניהול בתים חכמים. חדשות טכנולוגיה techz.co.il


מה ניתן לעשות לטובת אבטחת בית חכם ?

בחברת אבטחת המידע ESET ממליצים לבצע את הצעדים הבאים :

·        מומלץ להקשיח את סיסמאות רשת ה-Wi-Fi, והנתב הביתי מול ספק האינטרנט ותמיד להחליף סיסמאות ברירת מחדל שהתקבלו מספק הציוד לסיסמה חזקה וייחודית.

·        הקפידו לעדכן את כל התוכנות. היצרנים של מערכות בית חכם ומכשירים חכמים מפרסמים עדכוני תוכנה באופן קבוע כדי לתקן באגים ולסגור פרצות אבטחה. חשוב להתקין את עדכוני התוכנה הזמינים באופן מיידי.

·        להפעיל אימות רב שלבי לשירותים שמתממשקים לגוגל או מיקרוסופט לחיזוק ההגנה

·        במקרה של השתלטות לא רצויה על מכשירים בבית נתקו את בקר השליטה מהאינטרנט באמצעות כיבוי המכשיר עצמו או ניתוק באמצעות ההגדרות. לאחר מכן מומלץ ליצור קשר עם ספק האינטרנט לבירור ואף כדי להקשיח את ההגדרות.

·        במיוחד בתקופה רגישה בעיקר כמו זו, יש לדווח על המקרה למערך הסייבר בחיוג המקוצר 119.

ביצוע פעולות להגברת אבטחת המידע בבית החכם, תסייע בהגנה מפני פריצות סייבר ותקיפות של קבוצות האקרים. מניעת פריצה תסייע לא רק להגנה על המכשירים בעצמם, אלא גם על השקט הנפשי של המשפחה והרגשת הביטחון בבית. אבטחת המידע הינה מרכיב חיוני על מנת להבטיח שהטכנולוגיה תשמש אותנו בצורה בטוחה ולהוות את הפלטפורמה החכמה והאמינה אותה אנו מייצרים לביתנו.

לעוד חדשות טכנולוגיה, עדכונים על בינה מלאכותית, עקבו אחרינו באתר חדשות טכנולוגיה TechZ.co.il

אולי יעניין אותך גם לקרוא
סיוע באירוח תושבים: הכירו את אפליקצית "מקום בטוח" – חדשות טכנולוגיה TechZ

חרבות ברזל: מספר מקוצר לדיווח על תקלות תקשורת באזורי הגבול – חדשות טכנולוגיה TechZ

אינטל הופכת את קבוצת PSG לחברה עצמאית – חדשות טכנולוגיה TechZ

"עלייה בביקוש למומחי בינה מלאכותית": דו"ח הטרנדים של Fiverr – חדשות טכנולוגיה TechZ

חדשות טכנולוגיה, בינה מלאכותית, סייבר ועוד - מור בסן

תפריט נגישות