ענקית המחשוב IBM ומכון המחקר הגרמני פראונהופר (Fraunhofer-Gesellschaft) חשפו אמש לראשונה את המחשב הקוונטי העוצמתי ביותר באירופה. מדובר במחשב הקוונטי הראשון מסוג IBM System One שלא פועל בתחומי מעבדת מחקר של IBM. באירוע השקת המחשב השתתפו קנצרית גרמניה אנגלה מרקר, מנכ"ל IBM ארווינד קרישנה ונשיא מכון פראונהופר פרופ' ריימונד נייגבאואר.

המחשב, שימוקם בשלוחה של המכון בעיר אהנינגן (Ehningen) הסמכה לשטוטגרט, יהיה מעתה נגיש באמצעות הענן של IBM עבור חוקרים, סטודנטים, אוניברסיטאות וחברות מאירופה, ויאפשר להם לבסס את הכישורים והמיומנויות הדרושים לעבודה עם מערכות מחשוב קוונטי. כמו כן, המחשב יוכל להשתלב בפרוייקטי מחקר של גופים באיחוד האירופי. 

בחודש הבא יופעל לראשונה מחשב דומה של IBM במכון מחקר יפני ועל פי התוכנית, בשנה הבאה יצטרף אליו מחשב נוסף שיפעל במכון המחקר הרפואי Cleveland Clinic באוהיו, ארה"ב. ההתקנות הללו הן חלק מהשאיפה של IBM להרחיב את השימוש האזרחי-מסחרי במערכות מחשוב קוונטי ולהרחיב את מהלך ההכשרה ורכישת המיומנויות של כוח האדם הדרוש לעידן המחשוב הקוונטי.

המחשב מבוסס על שבב קוונטי מתוצרת IBM שמכיל 27 קיוביט (שזכה לכינוי פאלקון – Falcon), ומצוי בטמפרטורה הקרה יותר מזו השוררת בחלל החיצון. הנפח הקוונטי של המחשב עומד על 32 (נפח קוונטי הוא שיקלול של מספר הקיוביט ויכולתו של המחשב להשלים מעגלים קוונטיים באופן מדויק). מדובר בהישג טכנולוגי ומדעי פורץ דרך שנשען על השילוב בין הטכנולוגיה הקוונטית המתקדמת של IBM והעיצוב המוקפד של System One, שמפחית באופן ניכר את הרעידות, שינויי הטמפרטורה וההפרעות האלקטרו-מגנטיות שמשפיעות על דיוק התוצאות של החישובים הקוונטיים.

"מחשוב קוונטי פותח אפשרויות חדשות לתעשייה ולחברה", אמרה חנה ונזל (Hannah Venzl), רכזת המחשוב הקוונטי של Fraunhofer Competence Network. "ניתן לפתח תרופות וחיסונים במהירות רבה יותר, לשפר מודלי לחיזוי האקלים, לבצע אופטימיזציה של מערכות לוגיסטיקה ותעבורה, או ליצור סימולציות טובות יותר של חומרים חדשניים. כדי לגרום לכל זה לקרות, וכדי לתעל את ההתפתחות המהירה בתחום המחשוב קוונטי, עלינו לבנות מומחיות לנושא באירופה".

הפרויקט יצא לפועל בתמיכת הממשלה הפדרלית של גרמניה וממשלת מדינת באדן-וורטמברג שתשקיע בו כ-40 מיליון אירו. בין היתר יגוייסו לפרויקט מפתחים ואנשי טכנולוגיה נוספים, כדי לכתוב אלגוריתמים עבור יישומים קוונטיים ומערכות המחשוב המורכבות התומכות במערכת. 

מחשבי קוונטיים של IBM נחשבים למתקדמים בעולם כיום והחברה נחשבת לחלוצה בפיתוח יישומים מסחריים לחדשנות קוונטית. IBM היא כיום החברה היחידה המציעה מערכת קוונטית מלאה הכוללת את החומרה הייחודית והרגישה, מארז זכוכית אטום (מהסוג שמאחוריו מוצגת המונה ליזה במוזיאון הלובר) מערכת לניטרול רעשים, רעידות וקרינה אלקטרו-מגנטית, מערכות המחשוב התומכות והתוכנה הדרושה להפעלתן, שירותי הענן התומכים במערכת ופלטפורמת התוכן הדרושה כדי להנגיש את היתרונות הקוונטיים גם לאנשי טכנולוגיה שאינם פיזיקאים מומחים. 

כבר ב-2016 הייתה IBM החברה הראשונה שהנגישה מחשב קוונטי על גבי ענן ציבורי עבור חוקרים וסטודנטים. סביב הפלטפורמה הציבורית, הקרויה The IBM Quantum Experience התאספה קהילה של יותר מ-325 אלף משתמשים, שמימשו מאות מיליארדי מעגלים קוונטיים (למעלה משני מיליארד ביום) על חומרה אמיתית וסימולטורים. הניסויים והיישומים הקוונטיים הללו הובילו את חברי הקהילה, ברובם אנשי אקדמיה ומחקר, לפרסם יותר מ-400 מאמרים מקצועיים בתחומים שונים.

מלבד הפלטפורמה הקוונטית הציבורית, IBM מפעילה רשת מתקדמת יותר הקרויה The IBM Q Network המנגישה מחשבים קוונטיים בנפחים שונים לקהילה של יותר מ-150 ארגונים מובילים – מוסדות מחקר ואקדמיה, חברות תעשיה ומחשוב מובילות, גופים פיננסיים, ארגונים ציבוריים וסטרטאפים.

אשתקד חשפה IBM מפת דרכים במסגרתה הצהירה על כוונתה לפתח מחשב קוונטי בהיקף של יותר מאלף קיוביט עד 2023. החודש חתמה IBM על הסכם חמש-שנתי עם ממשלת בריטניה, בסכום של 210 מיליון ליש"ט, במסגרתו יוקם מכון מחקר שיגדיל את היקף החוקרים ואנשי המקצוע המיומנים בתחומי הבינה המלאכותי והמחשוב הקוונטי. 

על פי נתונים של ResearchAndMarkets.com, שווי השוק הגלובלי לטכנולוגיות קוונטום מתקרב כיום להיקף של 22 מיליארד דולר. עם זאת, רק חלק קטן מהעסקים מתכוננים לעידן הקוונטי. לרוב המכריע של החברות עדיין אין את כוח העבודה המסוגל להשתמש במחשבים קוונטיים, לבצע כל סוג של תכנות קוונטי או אפילו לבחון כיצד מחשב קוונטי יכול לעזור להם.

חדשות טכנולוגיה, בינה מלאכותית, סייבר ועוד - מור בסן

תפריט נגישות