טכנו.אנושי –  המלצה לספר קריאה

טכנו.אנושי בוחן ומאיר את בחירתנו, בני האדם, להסיר מעלינו אחריות ולשים מבטחנו בטכנולוגיה כדי שתפתור עבורנו את בעיותינו כיחידים וכחברה. הספר מסביר את הגורמים לתהליך ואת השלכותיו, ומציג את המרחב הטכנו.אנושי שבין הטכנולוגי לבין האנושי.

לטכנולוגיה זכויות רבות על אינספור רבדים בחיינו. מוצרים טכנולוגיים הולכים וממלאים את עולמנו, נשזרים בחיי היומיום, משפיעים על מעשיו של האדם ועל זהותו. ההבחנה בין אדם לשאינו-אדם במרחב האינטרנטי, הרִשְתי, המשלב אמיתי עם וירטואלי, הולכת ומטשטשת – הטכנולוגי עוטה כסות אנושית, ובן האנוש נדרש להוכיח שהוא כזה. האנושי מוותר על רבדים של אחריות, והטכנולוגי משפר יכולות לקראת יכולות אנושיות. הטכנולוגיה המפותחת בידי האדם משרטטת סביבנו מרחב חדש ורב-גוונים בין טכנולוגי לבין אנושי – עולם טכנו.אנושי.

התקוות והציפיות הגבוהות שאנו תולים בטכנולוגיה וביכולותיה משנות את האופן שבו אנו מבקשים לתקן את הדרוש תיקון ומפנות אותנו אל הפתרונות הטכנולוגיים. הספר בוחן את הנטייה הזו שלנו לרדוקציה של בעיות העולם והאדם למופען הטכנולוגי, הצר; הוא בוחן את הכמיהה לתיקון באמצעות טכנולוגיה – הכמיהה לטיכון עולם.

לאורם של ערכי יסוד בתרבות האנושית – זהות, פרטיות, הורות, חופש הביטוי והזכות לאנונימיות – הספר מבקש לבדוק מדוע מסיר האדם אחריות מעל כתפיו ושם מבטחו בטכנולוגיה. האם החברה האנושית מודעת להשלכותיה של המגמה הזו? האם זהו תהליך הפיך?

הספר נולד מתוך מסע מרתק ורב-שנים של ד"ר וינהבר כמשקיע הון-סיכון לאורך חייהן של חברות טכנולוגיה רבות – חלקן מוצלחות, חלקן מאתגרות, וכולן מיוחדות, כל אחת בדרכה.

*   *   *

טכנו.אנושי מספר את סיפורי המחלוקות בהן משחקת הטכנולוגיה תפקיד ראשי, סיפורים מורכבים הנמתחים בין ערכי-יסוד, לעיתים מנוגדים זה לזה, מחלוקות מוכרות ומוכרות פחות מהעולם האינטרנטי בהן מעורבים אנשים, חברות מסחריות, מוצרים, שירותים, חוקים ומחוקקים, תוכנות, מכונות, רשתות, רווחים והפסדים, ילדים ובוגרים, שוטרים וגנבים, פוליטיקאים, סוחרים ושחקנים נוספים – שחקנים אנושיים ושאינם-אנושיים.

הזרקור המופנה בספר אל מסירת האחריות לידי הטכנולוגיה אינו ביקורת על הקידמה ועל טכנולוגיית המידע אלא מסע של פקיחת עיניים, עיני המשתמשים ועיני המפתחים. בשעה שאנחנו מוסרים בידי הטכנולוגיה את הגה חיינו ואת מפת הניווט – מילולית ומטאפורית – כדאי שנשמור על עיניים פקוחות, לפחות כדי לראות איך הידיים שומטות את עול האחריות…

ספרו של ד"ר וינהבר מספר סיפור מסקרן על עולם טכנולוגי מאד מזווית שונה ומציג נקודות מבט ייחודיות וחשובות: הכמיהה האנושית לתיקון העולם על ידי טכנולוגיה – 'טיכון העולם'  // הקלות הבלתי נסבלת של הפיתוח הטכנולוגי ומחירה הכבד // אשליית האנושיות והאותנטיות ההולכת ומעמיקה // רצף הגוונים הטכנו.אנושיים שבין הטכנולוגי לבין האנושי.

ד"ר אורי וינהבר שותף ומנהל קרנות הון-סיכון גלובליות וישראליות. הוביל השקעות בעשרות סטארטאפים, שותף לתהליכי צמיחה, הצלחה והתפתחות של חברות רבות, מוצרים, טכנולוגיות ומודלים עסקיים. זוכה שלוש פעמים, כמנכ"ל, בפרס "החממה הטכנולוגית הטובה בישראל" מטעם משרד הכלכלה. דוקטור ל"מדע, טכנולוגיה וחברה" (STS), מרצה וחוקר את יחסי הגומלין בין האדם לבין הטכנולוגיה פרי פיתוחו.

חדשות טכנולוגיה, בינה מלאכותית, סייבר ועוד - מור בסן

תפריט נגישות