תחושת שייכות, הורדת טלגרם, וצריכה חדשות מהרשתות החברתיות: סקר אקדמי חדש בדק את תחושותיהם ואת דפוסי השימוש של הסטודנטים ברשתות החברתיות מאז החלה המלחמה

סקר חדש שערכו בפקולטה לטכנולוגיות למידה ב-HIT מכון טכנולוגי חולון, מאיר אור על תחושותיהם ודפוסי השימוש של סטודנטים ברשתות החברתיות מאז החלה המלחמה. את הסקר ערכו פרופ' גילה קורץ וד"ר מיטל אמזלג, ובו השתתפו כ-500 סטודנטים (60% נשים ו-40% גברים).

1.בסקר עולה כי מאז החלה המלחמה, למעלה מ-40% מהסטודנטים פתחו חשבון ברשת חברתית חדשה, בעיקר ברשת טלגרם.
2. 50% מהסטודנטים נכנסים לרשת החברתיות פעם אחת בשעה וחלקם כל כמה דקות.
3.חלק קטן מהסטודנטים יוצר תכנים וחלק יותר גדול משתף תכנים שיצרו אחרים, בעיקר בפייסבוק ואינסטגרם – הצורך בהסברה הוא הנימוק המרכזי שהועלה.
4. כלי בינה מלאכותית כבר מגוייסים לצורכי הסברה. חלק גדול מיוצרי התכנים נעזרים בכלי בינה מלאכותית כשהבולט בהם הוא chatGPT.

בנוסף חקר הסקר את מידת השייכות האישית ורמת הפעילות ברשתות :

1.רובם המכריע של הסטודנטים חש שייכות למדינת ישראל! 80% מהסטודנטים חשים שייכות למדינה במידה רבה ורבה מאד; אחוז גבוה אף יותר (90%) מחשיבים את עצמם כחלק מהמדינה. למעלה מ – 50% אינם מסכימים עם הקביעה שמדינת ישראל מתעלמת מהם. וכ – 40% חשים שמדינת ישראל מכבדת אותם במידה רבה – רבה מאד
2.תוצאות הסקר מעלות קשר חיובי מובהק בין תחושת השייכות למדינה לבין מידת הצריכה ושיתוף תכנים בהקשרי המלחמה בפייסבוק או באינסגרם.
3.חוסנם האישי של מרבית הסטודנטים גבוה, הן ביכולתם להסתגל לשינויים והערכתם את עצמם כחזקים; בתחושת מסוגלות לקבלת החלטות קשות וגם בראיית ה"אור בקצה המנהרה", למעלה ממחציתם חשים שיכולים להתמודד במידה רבה – רבה מאד עם כל "אתגר שיבוא" וכן חשים שהם בשליטה על חייהם האישיים. עם זאת, למעלה ממחציתם אינו חושב שהתמודדות עם מתח מחזקת. חדשות טכנולוגיה Techz.co.il

פרופ' גילה קורץ, דקנית הפקולטה לטכנולוגיות למידה, HIT מכון טכנולוגי חולון: "הסקר שערכנו מצביע על כך שהרשתות החברתיות מהוות מקור מידע מרכזי עבור הסטודנטים ועל היותן מרחב שיתופי בהסברת המלחמה. עוד עולה מן הסקר כי הפעילות מבוצעת ביוזמתם ומנקודת מבטם האישית של הסטודנטים. ממצא בולט נוסף, הוא תחושת השייכות הגבוהה למדינת ישראל, התורמת להניע את פעילותם ברשתות החברתיות. כאשר מתחשבים באקלים הפוליטי הטעון שקדם ל-7 לאוקטובר, על רקע המחאות בעד ונגד הרפורמה המשפטית, נתון זה איננו מובן מאליו, אך הוא מתכתב היטב עם ההתגייסות הנרחבת של הציבור הישראלי לתמיכה במאמצי הלחימה.

ד"ר מיטל אמזלג, מרצה בכירה בפקולטה לטכנולוגיות למידה, HIT מכון טכנולוגי חולון: "כולנו נמצאים עכשיו בטראומה. כל אחד מאיתנו מתמודד איתה בדרך שונה. הסקר, שנערך בקרב סטודנטים בתקופה מורכבת זו, מלמד על הצורך שלהם בתחושת שייכות, בין אם באמצעות צריכת מידע ברשתות החברתיות, שיתוף מידע דרך הרשתות החברתיות ואף יצירת מידע. מעניין היה לראות שהמידע אותו משתפים סטודנטים והמידע אותו הם יוצרים הוא גם בעיקר בשפה העברית, כלומר, הוא לא מיועד לקהל שאינו דובר עברית, מה שמעיד אף יותר שהשימוש ברשתות חברתיות בתקופה זו עונה על הצורך העז של הסטודנטים לחוש שייכים למדינה בתקופה קשה זו."

לעוד חדשות טכנולוגיה ועדכונים על בינה מלאכותית – מוזמנים לעקוב אחרינו באתר חדשות טכנולוגיה TechZ.co.il

אולי יעניין אותך גם לקרוא :
חנות ישראלית: Fiverr ביוזמה חדשה לעידוד העצמאים – חדשות טכנולוגיה TechZ
חדש בטלגרם: אפשרות הגרלת מנויים בערוצים – חדשות טכנולוגיה TechZ
אתגר ברשת – צו 8 למען האנושות – חדשות טכנולוגיה TechZ
רונית מלר ועידו ספראי מונו לסמנכ"לים בחברת Bookaway – חדשות טכנולוגיה TechZ

חדשות טכנולוגיה, בינה מלאכותית, סייבר ועוד - מור בסן

תפריט נגישות