רשות החדשנות, משרד התחבורה באמצעות חברת נתיבי איילון, רשות התעופה האזרחית (רת"א)  ומנהלת תחבורה חכמה במשרד רה"מ חושפות לראשונה: התקדמות משמעותית של ישראל בשנה האחרונה אל עבר עתיד תחבורתי חדש, הכולל רשת רחפנים ארצית שתאפשר בין היתר, שינוע מטענים במרחב העירוני-מטרופוליני, תוך ניהול מרחב אווירי חכם וחדשני. מדובר בפעילות במסגרת פיילוט ראשון מסוגו שכלול הטסת מספר רב של רחפנים, ממספר חברות, אשר טסים מעל שמי העיר חדרה ומנוהלים מתוך מערכת מרכזית אחת אחודה, הממוקמת במרכז ניהול תנועה ופיקוח אווירי של חברת נתיבי איילון במרכזית המפרץ בחיפה.

את המרחב האווירי מנהלת מערכת שליטה אוטונומית המופעלת מתוך מרכז ניהול תנועה ופיקוח אווירי של חברת נתיבי איילון – מרכז הפיקוח של רחפני המשלוחים בהדגמה. הרחפנים שיטוסו במסגרת ההדגמה יבצעו כ-300 גיחות ביום, כאשר כל רחפן מדמה ביצוע משימה מסוגים שונים: החל ממשלוחי מזון, דרך הובלת תרופות וציוד רפואי, ועד לשירותים חקלאיים.

הטיסות יבוצעו על ידי חמש חברות שונות (מפורטות מטה), ובכל רגע נתון צפויים לטוס כ-20 רחפני אמת בו זמנית ועוד מאות טיסות מדומות במערכת. מדובר בהדגמה ראשונה מסוגה בישראל וכזו שמהווה פריצת דרך גם בקנה מידה בינלאומי. ההטסה המשותפת מנוהלת באופן אוטונומי ממרכז ניהול תנועה ופיקוח אווירי של חברת נתיבי איילון הממוקם בחיפה. במרכז זה, ניתן יהיה לראות את הדגמתה של מערכת ממוחשבת ואוטונומית לניהול ופיקוח אווירי לרחפנים הטסים בחדרה, באופן שידמה מצב בו עשרות או מאות רחפנים – בעתיד – טסים בשמי ערי המדינה במשימות שונות, תוך התנהלות במרחב אווירי אחיד.

כזכור, במסגרת ההדגמה הנוכחית משתתפות חברות לניהול ותפעול רשתות רחפנים אוטונומיים אשר זכו לתמיכת רשות החדשנות כחלק מתוכנית הפיילוטים של הרשות. כך, פעילויות המיזם וכל השותפים לו, בתעשייה ובממשלה, הביאו את מדינת ישראל לעמוד היום בחוד החנית בתחום הרחפנים לשימוש עבור תועלת הציבור, גם בהשוואה למדינות מתקדמות אחרות.

במהלך השנה האחרונה פועלות רשות החדשנות, משרד התחבורה באמצעות חברת נתיבי איילון, רשות התעופה האזרחית (רת"א) ומנהלת תחבורה חכמה במשרד רה"מ, על מנת להקים רשת נתיבים אוויריים ארצית מנוהלת לשימוש ברחפנים ככלי שרת לטובת שירותי הובלת תרופות, בדיקות וציוד רפואי, משלוחים בשוק הקמעונאי ועוד, זאת במסגרת מיזם "נעמה"- ניידות עירונית בממד האווירי. המיזם הוקם על מנת לקדם יכולת להפעלת רחפנים לשימוש לתועלת הציבור, שיביא לצמצום הגודש בכבישים.

ב-12 החודשים הראשונים לפעילות המיזם, בוצעו פעילויות שמטרתן לימוד לצורך בניית הרגולציה התומכת בפעילות התעשייה והטכנולוגיות המתפתחות בקצב גבוה מהשטח תוך הסרת חסמים ופתיחת מרחב האפשרויות לאותן חברות סטארטאפ שיוכלו ליישם את הפיתוחים ממיטב המוחות במדינת ישראל כאתר בטא.

איתמר בן מאיר, מנכ"ל חברת נתיבי איילון: "מרכז ניהול תנועה ופיקוח אווירי חכם שמנהל ומתעדף מס' רחפנים שטסים בו-זמנית בתא שטח גיאוגרפי אחד הוא ביטוי לפתרונות תחבורתיים עתידיים שמובילה חברת נתיבי איילון. ההדגמה היא חלק משורה ארוכה של פיתוחים טכנולוגיים ורגולטוריים הנדרשים להפעלה מסחרית של רשת נתיבים אוויריים ארצית ברום נמוך בתווך העירוני-מטרופוליני".

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות: "אחת מהמשימות הלאומיות של רשות החדשנות היא לרתום את הטכנולוגיה והחדשנות הישראלית לטובת אזרחי המדינה. אם עד לפני שנה מיזם נעמה והפרויקט להקמת רשת רחפנים ארצית לשינוע מטענים ומשלוחים היו נראים כמו חלום רחוק –היום הם קורמים עור וגידים. סדרת ההדגמות להטסה של עשרות רחפנים בו-זמנית מעל לשטח העיר חדרה, בניהול של מרכז השליטה בחיפה, מהווה קפיצת מדרגה חסרת תקדים עבור מדינת ישראל. זהו צעד ענק אל עבר עתיד תחבורתי חכם, בו מדינת ישראל תהיה בין המדינות הראשונות בעולם שתאפשר הובלה אווירית באמצעות רחפנים".

החברות המשתתפות בהדגמה:

  • חברת היילנדר תעופה בע"מ וקאנדו ויורמישן – במסגרת הפיילוט למערכת בקרה אווירית לניהול אוטונומי של ציי רחפנים, החברות ידגימו יכולות לניהול מרחב אווירי עירוני עמוס ברחפנים, בריבוי משימות ומפעילים תוך תיעדוף והתמודדות עם אירועים בלתי מתוכננים. . ייחודיות המערכת היא ביכולת לחבר את כלל הרחפנים בשוק. המערכת מאפשרת למפעיל שו״ב לנהל מספר רב של רחפנים ממערכת מרכזית אחת, לצפות בוידאו, תמונות ומסלול הרחפנים, תוך שידור למספר רב של משתמשים.
  • חברת הרטק טכנולוגיות בע"מ –  במסגרת הפיילוט למערכת בקרה אווירית לניהול אוטונומי של ציי רחפנים, החברה תדגים הפעלת מערכת שו"ב מתקדמת לניהול הרחפנים אוטונומיים במרחב מבוקר תוך: תאום אוטונומי מלא וביצוע משימות מרובות רחפנים, שמירה על חוקי הבטיחות, והתחשבות בכלים המופעלים על ידי גורמים אחרים.
  • חברת אפ. טי טכנולוגיות בע"מ וחברת סקיילינקס טכנולוגיות בע"מ – במסגרת הפיילוט למערכת בקרה אווירית לניהול אוטונומי של ציי רחפנים, החברות ידגימו התנסות בהטסת ריבוי רחפנים במרחב אווירי משותף תחת בקרה אווירית אחודה.חברת Skylinx מפתחת את שדות התעופה האוטונומיים של העיר החכמה שיאפשרו לרחפנים שונים לפעול מסחרית בצורה יעילה ובטוחה מאותם שדות תעופה. חברת Skylinx הקימה יחד עם חברת Airwayz וחברת Flytech IL את השותפות SAFE GROUP ששמה לה כמטרה לפתח יחד יכולת מסחרית לטיסה מעבר לקוי ראיה של רחפן בסביבה האורבנית למשימות שונות בדגש על העברת מטענים. SAFE GROUP מתכננת לפעול מסחרית עוד השנה בקווים לוגיסטיים שהקבוצה תפעיל בעיר תל אביב תוך שיתוף פעולה עם חברות מסחריות שונות שכבר סיכמו איתה את שיתוף הפעולה העתידי.
  • חברת סימפלקס אינטראקטיב בע"מ –  במסגרת הפיילוט למערכת בקרה אווירית לניהול אוטונומי של ציי רחפנים, החברה מדגימה התנסות בהטסת ריבוי רחפנים במרחב אווירי משותף. בפיילוט ייבחנו ויודגמו שתי טכנולוגיות המפותחות על ידי החברה, הראשונה OpenUTM.io  המאפשרת סנכרון, בקרה ותיאום אוטומטי של מרחב אווירי אוטונומי (UTM) בין עשרות כלי טיס מאוישים ובלתי מאוישים בו.
  • חברת אירוויז דרונז בע"מ –  במסגרת הפיילוט למערכת בקרה אווירית לניהול אוטונומי של ציי רחפנים, החברה מדגימה פתרון למערכת אחודה ואוטנומית המשמשת להטסת ריבוי רחפנים במרחב מנוהל וסנכרון מרחב אווירי עבור מספר חברות במקביל. בעזרת בינה מלאכותית ומערכת לומדת, ניהול אוטונומי ובטוח של השמיים ותיאום בין חברות הרחפנים השונות במרחב הניסוי, ממערכת מרכזית אחודה בניהול אירוויז, המשתמשת באלגוריתמיקה מתקדמת לייעול הטסות וביצוע משימות כמו משלוחים – מעל שמי העיר.

חדשות טכנולוגיה, בינה מלאכותית, סייבר ועוד - מור בסן

תפריט נגישות