ממשיכים במסורת לאיתור המוחות המבריקים של הדור הבא בישראל.

כחלק מאירועי השבוע הלאומי למדע החל בסמוך ליום הולדתו של אלברט איינשטיין, תיערך "תחרות מדענים ומפתחים צעירים בישראל 2023", בין ה- 12-14/03, בניהולו של מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, ובשיתוף משרד החינוך- מינהל החינוך הטכנולוגי והאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.

מוזיאון המדע בירושלים מקדיש חלק נכבד מפעילותו במיזמים בינלאומיים, להנחלת חינוך מדעי-טכנולוגי בקרב בני הנוער, קידום מצוינות מדעית והעלאת המודעות לעיסוק בתחומים אלו.

המוזיאון, שחרט על דגלו קידום פרויקטים מדעיים במיוחד בקרב בני נוער בבתי ספר מכל המגזרים וכל שכבות האוכלוסייה, מקיים מזה 25 שנה את התחרות למדענים ומפתחים צעירים בישראל בהשתתפות עשרות בני נוער בגילאי 17-21 מכל רחבי המדינה.

בתחרות הקרובה ישתתפו 72 מדענים ומדעניות צעירים מרחבי הארץ, אשר יציגו 53 פרויקטים מצטיינים פרי עבודה ומחקר של חודשים רבים, בתחומי הטכנולוגיה, מדעי המחשב, פיזיקה, כימיה, מדעי הסביבה, מדעי החברה, מדעי החיים, ספרות והיסטוריה.

צלם מוקי שוורץ

התחרות הינה חלק מתוכניות המחקר והפיתוח של האיחוד האירופי לעידוד ושיתוף פעולה בין מדענים צעירים באירופה וישראל, ושל התחרות העולמית היוקרתית רג'נרון אייסף Regeneron-ISEF בארה"ב. התחרות נתמכת על ידי משרד החינוך – מינהל החינוך הטכנולוגי והיא מתקיימת בשיתוף עם האקדמיה הלאומית למדעים והאיחוד האירופי.

מיה הלוי, מנהלת מוזיאון המדע בירושלים: "המחקר המדעי והפיתוח הטכנולוגי הם מקור חוזקה של החברה בהתמודדות עם משברים ומרכיב קריטי בשגשוגה. פיתוח ההון האנושי הוא המפתח לקידום המדע בישראל. עידוד בני הנוער לבחור לעסוק במחקר ופיתוח בתחומי המדע השונים הוא על כן משימה לאומית." אומרת מיה הלוי, מנהלת מוזיאון המדע ירושלים, "ולכן, אנחנו שמחים להמשיך זו השנה ה 26  יחד עם משרד החינוך ובחסות האקדמיה הלאומית למדעים לקיים את תחרות מדענים ומפתחים צעירים בישראל, שחושפת את ההישגים המרשימים של הדור הבא של המדענים והמהנדסים בישראל."  

התחרות תתקיים במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד, במשך 3 ימים (12-14/03/2023). 33 שופטים ממיטב החוקרים ממוסדות אקדמיים בארץ, מהנדסים ואנשי תעשייה מתקדמת יבחנו ויעריכו את הפרויקטים והעבודות.בנוסף באתר התחרות (https://www.youngscientistsisrael.com/) יוצגו כל העבודות לקהל הרחב. התחרות תגיע לשיאה בטקס הכרזת הזוכים והענקת הפרסים שיתקיים ב- 14 במרץ בשעות הצהריים.

לזוכים בתחרות יוענקו מלגות לימודים והם ייצגו את ישראל בתחרות רג'נרון אייסף בארה"ב, בתחרות מדענים ומפתחים צעירים של האיחוד האירופי וישתתפו במחנה מדעי באירוח ממשלת גרמניה.

בראש צוות השופטים של התחרות – הפיזיקאי, פרופ' חנוך גוטפרוינד, מהאוניברסיטה העברית, ולצדו שופטים מבכירי האקדמיה והתעשייה בארץ. את המדענים והמפתחים הצעירים מלווים לכל אורך המיונים, ההכנות ובמהלך ימי התחרות מנחים ודוקטורנטים, בהנחייתו של  פרופ' גדי גלזר מהאוניברסיטה העברית, עובדי פיתוח של חברת אינטל וצוות מוזיאון המדע.

במסגרת התחרות יוענקו פרסים למקום ראשון, שני ושלישי וכן ציונים לשבח על עבודות בולטות וייחודיות זאת לצד השתתפות במחנה מדעי באירוח ממשלת גרמניה וזכייה במלגות ללימודים גבוהים במוסדות אקדמיים שונים בארץ. בנוסף, יזכו הזוכים להשתתף בפורום הכישרונות השוויצרי הבינלאומי (ISTF), במסגרתו מאז 2009 נפגשים מדי שנה בשוויץ כ-70 תלמידים מכל העולם, על מנת לדון עם מומחים ומקבלי החלטות בבעיות הגלובליות העומדות לפתחנו.

חדשות טכנולוגיה, בינה מלאכותית, סייבר ועוד - מור בסן

One thought on “תחרות מדענים ומפתחים צעירים בישראל 2023”

Comments are closed.

תפריט נגישות