דוח ה- 2024 Global Startup Ecosystem Report (GSER) המופק על ידי סטארט-אפ גנום ו- Global Entrepreneurship Network הושק בכנס Tech Week בלונדון. ממצאי הדוח מראים כי תל אביב-יפו עולה למקום הרביעי בין ערי העולם המובילות ברשימה הגלובלית של האקוסיסטם, עלייה של מקום אחד משנת 2023.

הדוח מדגיש את תל אביב-יפו כהאב מוביל למרכזי חדשנות בינלאומיים ומקומיים הכולל למעלה מ- 164 חברות רב לאומיות ביניהן: פולקסווגן, Citi, יונדאי וויזה. זאת בנוסף, למספר מרכזי הפיתוח החדשים העתידים להיפתח במהלך השנה הקרובה.עוד צוין בדוח כי במאי 2023 השיקה אוניברסיטת תל אביב מרכז לחדשנות ובדצמבר 2023 הכריזה ממשלת ישראל על השקעה של 27.6 מיליון דולר להקמת תשעה מרכזי חדשנות.

לפי הדו"ח, מה – 1.7.2021 ועד ה – 31.12.2023, יצר האקוסיסטם התל-אביבי ערך של 253 מיליארד דולר, המהווים צמיחה שנתית של 47% בהשוואה לתקופה מקבילה בין 1.7.2019 – 31.12.2021. שווי האקוסיסטם נמדד על פי השפעה כלכלית, המחושבת בהתבסס על ערך האקזיטים והערכות השווי של סטארט-אפים.

עוד עולה כי הסקטורים הבולטים בתל אביב-יפו הינם: בינה המלאכותית, ביג דאטה, אנליטיקה, אבטחת סייבר ומדעי החיים. זאת בשל ריבוי טאלנטים, משאבי תמיכה והפעילות שהם מייצרים.

הדוח נוצר על ידי קונסורציום של נציגים מכ-40 מדינות ובוחן את המצב הנוכחי של פעילות סטארטאפים והשקעות נלוות, ומספק תובנות והכוונה למנהיגים בזירות הציבורית והפרטית כיצד לטפח קהילות סטארט-אפ משגשגות – המנוע מספר 1 ליצירת מקומות עבודה וצמיחה כלכלית.

מארק פנזל, מייסד ונשיא סטארטאפ גנום מסר: "יזמים מתל-אביב מתמודדים עם אתגרים חסרי תקדים, ובכל זאת ממשיכים לבנות טכנולוגיות ללא דופי וחברות צומחות במהירות המצליחות לכבוש את השווקים גלובליים"

ראש עיריית תל־אביב-יפו, רון חולדאי: "ההישג בדוח האקוסיסטם הבינלאומי לשנת 2024 הוא ההוכחה לחוסן שלנו גם בזמן של משבר עולמי בזירת ההיי טק וגם בתקופה מאד מאתגרת בה ישראל נמצאת במלחמה. על אף המכשולים שאנו מתמודדים איתם, אנו עומדים בשורה אחת עם מוקדי טכנולוגיה גלובליים דוגמת ניו יורק ולונדון, זאת בזכות ערכיה הדמוקרטים והליברלים של עירנו והרוח החדשנית של תושביה. תל אביב מחויבת להמשיך ולטפח סביבה יצירתית ולהעניק כלים, סיוע ותמיכה לקהילת ההייטק, ובכך לבסס את מעמדה של תל-אביב כבית לחברות טכנולוגיה בישראל".

לכתיבת הדוח תרמו גם מומחים, ומנהיגים עסקיים מקומיים שהעשירו את הממצאים הנרחבים, מבוססי הנתונים של הדו"ח, תוצר של למעלה מעשור של מחקר עצמאי ועבודת מדיניות של Startup Genome. הדוח מנתח נתונים של למעלה מ-4.5 מיליון חברות על פני 300+ אקוסיסטמות ברחבי העולם. כמו כן, מספק תובנות חדשות וידע בנוגע למגמות הסטארט-אפים. בנוסף, מדרג את 40 האקוסיסטמות המובילות בעולם, האקוסיסטמות הפורצות ודירוג אזורי מעמיק.

חדשות טכנולוגיה, בינה מלאכותית, סייבר ועוד - מור בסן

תפריט נגישות